Демонтаж на покрив в Пловдив с професионална техника
В зависимост от типа ремонта и оборудване, се използват и различават два начина на осъществяване на демонтажните работи. Демонтаж на покрив по първия начин се заключва в това, че практически напълно се подменя конструкцията на покрива и елементите на вътрешното благоустройство. Демонтажа на покрива започва от горе надолу. Отпадъка и елементите, оставащи след демонтажа, се събират в чували или се пакетират, след което се вдига от мощно подемно — транспортно оборудване (куло кранове).
Демонтажа на покрив по втория начин се осъществява чрез частична замяна на елементи от вътрешното благоустройство и конструкция. Както при първия начин, демонтажа на покрива започва отгоре надолу, отпадъка и детайлите от разрушаването се изхвърлят през балконите или прозоречните отвори. В качеството си на подемно оборудване се използват оборудване с ограничена товароподемност.
Демонтажа на покрив зависи от избрания начин
Демонтажа на покрив се налага, само когато обекта е предоставен от клиента на изпълнителя. Освен това, също трябва да бъде изготвен и проект за извършващите работи, както и справка на главния инженер към клиента. В нея трябва да бъде описано: „изключване“ на системите - канализация и водопровод, парно, газ, електричество, телефон и кабелна, както и да се свалят градските, въздушно трамвайни — тролейбусни линии, радио проводи и телевизионни антени. Без дадената справка и проект демонтажа на покрива е недействителен.
Затова как ще започне демонтажа на покрива, много зависи от оглед на елементите на инженерното оборудване и строителните конструкции, подлежащи на демонтаж. Демонтажната фирма, клиента и проектантската организация на място уточняват решения, свързани с проекта.
Демонтаж на покрив
Преди да се допуснат работниците, да започнат демонтажа на покрива е необходимо специалист да провери на място надеждността на кофража (решетки), стрехи, парапети и да се определи способа и мястото на надеждното закрепване на безопасните въжета.
Демонтажа на покрива с наклон повече от 20° се извършва с преносими стълби, ширината на която не трябва да е повече от 0,3 м. Стълбите по времето на работа трябва да бъдат надеждно закрепени.
Забранен е демонтажа на покрива в условия на неблагоприятни природни явления: скорост на вятъра 10 м/с и повече, при дъжд, мъгла и снеговалеж.
Преди да бъде осъществен демонтажа на покрива е, необходимо да се извърши демонтажа на телевизионни и радиоантени, стойки и устройства за интернет връзка, рекламни плакати и други препятствия, както и да се снемат електро кабели, на навеса да се премахнат санитарно — техническите устройства, както и да се премахнат комините.
Когато демонтажа на покрива започне, складирането на покривните материали, инструменти и тари трябва да бъдат поставени на места, от които не могат да паднат или съборени от вятъра. След приключване на работния ден всички остатъци от материали, инструменти и приспособления е необходимо да бъдат свалени или надеждно закрепени.
Разрушаване на елементите на покрива
Демонтажа на покрива започва с изследване на конструкцията на покрива (това е необходимо за определяне методите и последователността на провежданите демонтажни работи). А също се определя нивото на съхранение на носещите конструктивни елементи на покрива (това е необходимо, за да се предотврати възможното им обрушение). Определят се също носещата способност на елементите на навеса и козирките (това е необходимо за индифициране на места, където ще бъдат складирани материалите от разрушаването, както и боклука). Определят се особено опасните места за работа и способите за тяхното ограждане, както и местата за закрепване на обезопасителните устройства.
Демонтажа на покрив и всички работи на височина повече от 1,5 м се извършват с кранове, които са наравно с козирката и навеса. Забранено е монтирането на стойки, скелета, плакати и др. Не препоръчва разрушаването на ферми, стропили и детайли на корнизните трегери, закрепени към стените, ако няма да се демонтира целия покрив.
Демонтаж на решетки
В зависимост от дължината, решетките и техните елементи се разрушават в едно и също време чрез няколко съседни стропилни крака. Първоначално, на височина около 1,0 - 1,2 м от тавана, се смъкват един или два бара. След това от отвора, който се образува, се преминава към разрушаване на ниско лежащите елементи на решетките, след което се продължава със скелето.
Покривното покритие, което се състоя от два слоя се маха слой по слой. При осъществяването на разрушаване на горния слой работниците, които се намират на него, използват щанги и чукове, като последователно снемат една по една дъските на другия защитен слои. Като през отворите, които се отварят се спускат дъските за складиране. Последователността на демонтажните работи на ниския слои аналогично се извършва, както разрушаването на решетките. В едно и също време в два или три участъци, разположени между стропилните стойки на височина 1,0 - 1,2 м от нивото на навеса се избиват две или три дъски. След това през отверстието, което се е образувало се разрушава ниско лежащите покрития.
След отстраняването на покрива се достига етапа, когато се отстраняват решетката и покривното покритие, а следващия етап е разрушаването на кофража, стрехите, навеса, улуците, гредите, колоните и декоративните капандури.
Демонтаж на гредите
Демонтажа на покрива е съпроводен с разрушаването на наслоените покрития, като се съблюдават следните принципи: отделят се свободно лежащите елементи, липсата, на които няма да повлияе при събаряне на конструкцията. Следващия свободен елемент се освобождава от укрепването с другите елементи, свалят се и се подават надолу. Порядъка на демонтажа на наслоените греди е такъв: отстраняване на подпорите (приложени към опорната греда закрепена към ребрата) след това гредите (прикрепени между себе си и горната опорна греда), следва – горната опорна греда (прикрепена към стойката).
Стропила във висящо положение в най-прост вариант е вид ферма, която се състои от опорни крака, които са съединени помежду си със стяги разположени ниско долу или в средната част.